איך מקימים משרד תיווך? טיפים מקצועיים למתווכים חדשים

topper-icon
מערכת טופר

למד מה דרוש כדי להתחיל לפעול רשמית כסוכן נדל”ן ומה הן טכניקות השיווק שיגרמו לעסק התיווך שלך להמריא ולהצליח.

בימים אלה שוק נדל”ן רותח. פתיחת עסק תיווך יכולה להיות דרך מצוינת להתפרנס ולפתח קריירה. אם אתה מתחבר לדירות ולבתים ואוהב לעבוד עם אנשים, הינה שישה צעדים חיוניים שתוכל לנקוט בעת פתיחת העסק.

בצע מחקר מקיף וזהה מה הנישה שלך

לפני שקופצים למים חשוב לערוך מחקר מעמיק על התעשייה כולה, ובפרט על תעשיית הנדל”ן באזור שלך. ראשית, חשוב אם אתה רוצה לעבוד עם נכסים למגורים או עם נכסים מסחריים. לאחר מכן, ערוך מחקר לגבי המתחרים שלך באזור כדי להבין אם באמת קיים ביקוש לעסק שלך. אם נראה שבאזור המקומי שלך אין ממש מקום לעסק נדל”ן נוסף, שקול להקים אותו בעיר או אזור אחר.

צור תוכנית עסקית והגדר יעדים פיננסיים

ברגע שתדע היטב מי המתחרים שלך ומי קהל היעד שלך, קבע לעצמך את המטרה, את החזון ואת הערכים לפיהם תפעל. אלה הן אבני היסוד עליהן יושתת העסק שלך אשר יסייעו לך לקבל את ההחלטות הנכונות ביותר בשלב זה בו עסק הנדל”ן שלך עוד בחיתוליו. בנוסף, חשוב שתגדיר לעצמך מטרות פיננסיות ספציפיות אך מציאותיות, שיתפרשו על־פני פרקי זמן שונים, כמו שנה, 5, 10 ו-15 שנים. אם תערוך רשימה מסודרת של מטרות ויעדים זה ייתן לך מוטיבציה ויעזור למשקיעים פונטציאליים להבין לאן כיוון העסק שלך צועד.

משרד תיווך

השג רישיון תיווך

להלן התנאים לקבלת רישיון תיווך בישראל לפי סעיף 5(א) לחוק המתווכים:

1. אזרח או תושב של מדינת ישראל או שהוא תושב חוץ שניתן לו היתר כדין לעבוד בישראל.

2. מלאו לו 18 שנים.

3. הוא אינו פושט רגל.

4. הוא לא הורשע בביצוע עבירה שיש עמה קלון בחמש השנים שקדמו להגשת הבקשה.

5. אם הוטל עליו מאסר, לרבות בעבירה שאין עמה קלון, הוא סיים לרצותו לפחות שלוש שנים לפני הגשת הבקשה כאמור.

6. הוא עמד בהצלחה בבחינה לקראת קבלת רשיון תיווך במקרקעין (להלן – בחינה).

בנה רשת מקצועית ושווק את עצמך

חשוב מאוד שתשקיע מאמצים כדי לקדם ולשווק את עצמך ואת העסק שלך לכל אורך הקריירה שלך. חפש דרכים יצירתיות שבהן תוכל ליצור אינטראקציה עם קהל היעד שלך; אחת הדרכים הטובות ביותר היא להציע ללקוחות פוטנציאליים משהו מועיל (כמו פירוט של מגמות מכירה באזור שלך). אנשי מקצוע רבים בתחום הנדל”ן משתמשים במערכת ניהול קשרי לקוחות (CRM) כדי לארגן את רשימת אנשי הקשר שלהם וכדי לעקוב אחר השלבים של כל לקוח בתהליך רכישת הבית. תוכל גם ליצור קשרים עם מתווכים אחרים במסגרת אירועים שונים בתעשיית הנדל”ן וכך ליצור לעצמך רשת הפניות (referrals).

משרד תיווך

עלויות העסק וקבלת מימון

בנוסף לעלויות הכרוכות בקיום קורסים או שכר טרחה עבור רישיון התיווך, חשוב לקחת בחשבון גם עלויות אחרות, כגון ביטוח בריאות, חופשות, הוצאות עיצוב ושיווק, שכירות משרד ושכר לעובדים. כדי לפשט את עניין ההוצאות, מומלץ שיהיה לך כרטיס אשראי ספציפי לשימוש העסק. מכיוון שענף הנדל”ן אינו סדיר ויציב, עקוב מקרוב אחר התקציב שלך ותקצב את ההכנסות באופן שיכלול גם תקופות “חלשות” יותר. במקרה צורך, תוכל גם לבקש הלוואה לעסק קטן או לחפש משקיעים בקרב רשת המכרים שלך.

בסס את עצמך כמותג ובנה אתר אינטרנט

הקם אתר אינטרנט שבו תוכל להציג את עצמך, את ה”אני מאמין” שלך ואת חזונותיך, בצורה הטובה ביותר בפני כל לקוח אפשרי – זה בעצם יהווה את הרושם הראשוני שלהם עליך. האתר צריך להיות מקצועי, נקי וקל לניווט. כלול בו דרכים מרובות שבהן לקוחות פוטנציאליים יוכלו ליצור איתך קשר. עם הזמן, ככל שתצבור היסטוריית מכירות ועסקאות, תוכל להציג אותה באתר האינטרנט שלך עם תמונות חדות ועם המלצות מצד לקוחות. לאחר הקמת האתר, תצטרך להתאים אותו למנועי החיפוש (נקרא גם אופטימיזציה למנועי חיפוש, או SEO), כך שלקוחות ומתווכים אחרים יוכלו למצוא אותך בקלות.